PAMA a PIRka
Kdo je PAMA?
- zkušenosti od roku 1998 s PUR a posléze PIR zateplením
- vlastní výrobní řada PIRky od roku 2016 pod označením PAMAtherm
- spolupráce a technická podpora pro celý výrobní sortiment firem Recticel, Unilin, Xtratherm
- průběžná skladová zásoba tepelných PIR izolací o kapacitě 1000 m3 na centrálním skladu PRAHA - Řepy
- široká škála doplňků pro systémová řešení zateplení nad krovy, pod krovy, podlah, stěn a podhledů
- vlastní tým odborně proškolených techniků a vlastní výroba klempířských a zámečnických prvků
- partner firem Ejot, Etanco, Dörken, Juta, Rothoblaas, Schrauben, Wintech atd
Tým lidí, který o PIRce ví hodně.
Co je to PIRka?
Tepelné PIR izolace, která patří k nejmodernějším a nejúčinnějším izolačním materiálům na současném stavební trhu. Izolační jádro o síle 20 – 250mm je vždy tzv. kašírováno povrchovou folii po obou stranách. I ta má svoji funkci. V případě alu kraft hliníkových nebo čistě hliníkových povrchových folií se jedná o parozábranu nebo i pohledovou záležitost. V případě sklobitumenu se jedná o povrch pro tepelné kotvení střešní krytiny. Fleece povrch je vhodný pro chemické kotvení a má nejnižší statické povrchové napětí.
Základní výhody jsou:
- součinitel tepelné vodivosti lambda ʎ = 0,020 až 0,022 W/m*K
- vysoká tlaková pevnost od 150 kPA
- difúzně uzavřenou strukturu buněk bez potřeby montáže parozábrany
- využití ve střešní, podlahové, stěnové, stropní a podhledové konstrukci
Prohlédněte si online leták:
Podkrokevní izolace PAMAtherm - leták
Co tvoří jádro?
PIRky mají uzavřenou buněčnou strukturou a jsou tedy difúzně uzavřené s konstantním součinitelem tepelné vodivosti. Používá se jako průmyslově vyráběný tepelně izolační materiál ve formě izolačních desek nebo blokové pěny. I při relativně malých tloušťkách poskytuje výborné tepelně izolační vlastnosti. PIR izolace se využívají především u nízkoenergetických, pasivních a nulových konstrukcí domů a všude tam, kde je třeba při minimální tlušťce dosáhnout co nejvyššího tepelně izolačního odporu.
PIRka je tuhá polyisokianurátová pěna, která má z 95 % uzavřenou buněčnou strukturu, a je tedy nenasákavá. Jádro je v současnosti jedním z nejefektivnějších tepelně izolačních materiálů ve stavebnictví. Oproti klasickému PURu (polyuretanu) má PIRka lepší tepelně izolační vlastnosti, větší tlakovou pevnost a výrazně lepší protipožární odolnost, protože je samozhášivá a neodkapává. PIR a PUR jsou však velmi příbuzné materiály, jejichž označení se často zaměňuje.
Trvalá pevnost v tlaku
Stavební konstrukce jsou během své životnosti namáhány zejména statickým a dlouhodobým zatížením. PIRky mají stálou chemickou vazbu s velice pevnou strukturou. Minimální napětí v tlaku je u standardně vyráběných desek 150 kPa. V případě potřeby je možné dosáhnout i vyšších hodnot rovnajících se tlakové pevnosti XPS izolací.Dlouhodobá vysoká tlaková pevnost je základní vlastností tepelných izolací podlah. V porovnání se standardním EPS izolantem dosahuje o 50 % vyšších hodnot v tlaku.
Výrobní proces
V zásadě rozlišujeme dva základní výrobní procesy. Jeden je tzv. kontinuální výroba PIR nekonečných, kašírovaných desek, která po vychladnutí je dále formátována a frézovaná na požadovaný rozměr a požadovaný tvar zámků.
Druhý proces je výroba stále ještě především PUR bloků, které po vychládnutí jsou dále zpracovávány především na oscilačních pilách.
Každý výrobce má možnost volby mezi dvojí technologii výroby. Jedna je nákup přesné technologické receptury a výrobního procesu od jednoho dodavatele. V praxi to znamená, že jste vázán jak obchodně tak technologicky na dodavatele surovin.
Složitější výrobní proces je jít vlastní cestou. Nakoupíte různé chemické komponenty PIR izolace a otestujete různá nastavení výrobní linky tak, aby jste byl schopen garantovat deklarované hodnoty. V podstatě se jedná o proces vývoje své vlastní receptury a výrobního procesu. Na jeho konci je výrobek, jehož snahou je být inovativní. Být leaderem na trhu.